Lokacja

Ul. Krucza 16/22/303, Warszawa 00-526, Polska

Napisz do nas

ytrade217@gmail.com

Zadzwoń do nas

+48 730 756 676

Londyńska Straż Pożarna planuje przenieść swoją siedzibę do budynku w stylu art deco przy Albert Embankment, gdzie działała przez 70 lat, rezygnując z wartego 500 milionów funtów projektu przebudowy terenu.

Straż (LFB) przedstawiła nowe propozycje, opracowane przez architektów 5plus, dotyczące renowacji i modernizacji budynku przy Albert Embankment 8, który jest wpisany na listę zabytków klasy II. Budynek ten odegrał kluczową rolę podczas gaszenia pożarów w czasie Blitzu i ma stać się nowym biurem głównym dla 840 pracowników LFB.

Wcześniej straż współpracowała z Landsec U&I nad przekształceniem budynku na cele mieszkalne oraz budową dwóch wieżowców, ale porzuciła ten projekt po odrzuceniu wniosku w 2021 roku z powodu obaw dotyczących dziedzictwa, w tym Pałacu Westminsterskiego. Próby zmiany projektu również zakończyły się niepowodzeniem.

LFB poinformowała, że nowe plany bazują na wnioskach z wcześniejszych nieudanych propozycji. Obie strony uznały, że LFB powinno zbadać inne opcje rozwoju.

W przeciwieństwie do wcześniejszych propozycji nowy plan nie obejmuje budowy mieszkań i zakłada jedynie przywrócenie budynku jako biura LFB oraz stworzenie nowej, publicznej przestrzeni wystawienniczej. Tylne części terenu, przewidziane na wysoką zabudowę, będą rozpatrywane osobno.

Londyńska Straż Pożarna działała przy Albert Embankment 8 od 1937 do 2007 roku, kiedy przeniosła się na Union Street 169. Najem w tym miejscu kończy się w marcu 2027 roku i straż nie planuje jego przedłużenia, ponieważ budynek nie spełnia przyszłych potrzeb.

Nowe plany przewidują zachowanie historycznego budynku bez wcześniej proponowanego podwyższenia dachu oraz renowację wieży ćwiczeń z lat 30. XX wieku. Na północnym krańcu działki powstanie nowy czteropiętrowy budynek, a Sala Pamięci zostanie odrestaurowana na potrzeby wydarzeń i wystaw.

Straż pożarna zostanie unowocześniona o nowe pomieszczenia dla strażaków, miejsca parkingowe i przestrzeń publiczną. Budynek przejdzie również głęboką modernizację w zakresie redukcji śladu węglowego. LFB dąży do zachowania jak największej liczby oryginalnych elementów, w tym elewacji w stylu art deco.

Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie zaangażowany nowy partner do realizacji projektu.

Tymczasem plany sąsiedniego kompleksu hotelowego zostały zmienione, aby uwzględnić zakwaterowanie dla studentów. Dwie wieże o wysokości 29 i 26 pięter, pierwotnie planowane jako hotel z 900 pokojami, zaoferują teraz 770 miejsc dla studentów.